Informace o sborech

IV. Národní setkání hudebních sborů seniorů

Přihlášené sbory:

Aurea Rosa (Liberec)

Sbor Aurea Rosa vznikl roku 2016 z popudu seniorů Liberecka, kteří chtěli vytvořit samostatný, čistě seniorský sbor. Po půl ročním působení přešel sbor pod Univerzitu třetího věku Technické univerzity v Liberci. V repertoáru má skladby světových mistrů, soudobých skladatelů, úpravy lidových písní, nevyhýbá se ani skladbám folkovým a popovým. Kromě koncertní činnosti u nás i v zahraničí jsou doménou sboru třígenerační projekty a komponované pořady spojující příběhy naší země se sborovou hudbou. Takto sbor realizoval „Temné časy krásných míst“ upomínající příběhy totality, „Vlaky naděje k poctě Sira Nicholase Wintona“ či projekt „Když promlouvá kraj našich domovů“. Sbor spojuje nadšení pro zpěv, hlas a sborovou tvorbu. Ve tří generačních projektech připomíná důležitost generační kontinuity a předávání odkazu tradic a historie české země.

AUREA ROSA

Aurea Rosa (Liberec)

Folklorní pěvecký soubor Seniorky Šumperk, z, s.

Náš sbor byl založen v roce 1996, v letošním roce slavíme 25. výročí trvání sboru. Do našeho repertoáru zařazujeme především lidové písně z naší oblasti, která se nazývá Severní Haná. Písně si vybíráme z historických sborníků, které zapisovali sběratelé lidových písní naší oblasti a spolupracovali s hudebním velikánem Leošem Janáčkem.

Náš sbor založila paní Libuše Deutschová v roce 1996. Milena Brňáková nastoupila po zakladatelce v roce 2017 a pokračuje v již započaté tradici.

Folklorní pěvecký soubor Seniorky Šumperk

Holky nepřišly

Na pozvání pana předsedy Michálka, zda bychom třeba v kvartetu přišly na akci zazpívat, jsem vyzvala některé seniorky z neseniorského sboru a souhlasilo 9. Zkusily jsme si ve složení 3+3+3 Smetanovy Tři sbory a usoudily, že krátké vystoupení  zvládneme.

Název jsme si daly podle anekdoty, která pojednává o starých babičkách, a kterou nám vyprávěla naše milovaná, ale už zesnulá kamarádka. Fotku nemáme, sešly jsme se jednou, jednou zazpíváme a zase se vklíníme do mateřského sboru.

Jirkovské seniorky

Sbor existuje od roku 2001 a za tu dobu uskutečnil více než stovku veřejných vystoupení v rámci Ústeckého kraje. V roce 2012 byl sbor oceněn za dobrovolnickou činnost. Naším posláním je předávat radost ze zpěvu širokému okolí. Navštěvujeme pobytová zařízení pro seniory v rámci kraje. V současné době má sbor 24 členů, sbormistryní je Mgr. Eva Steinbachová.

Eva Steinbachová – učitelka základní školy v Jirkově. Od začátku své učitelské kariéry se věnuje sborovému zpívání, a to jak zpěvačka, tak i sbormistryně. Začínala v Jirkově spoluprací s dětským sborem Jiřičky, založila Slavíček a pracuje se Zvonečkem.  Říká, že založení sboru Jirkovské seniorky je to nejlepší, co v životě udělala.

Jirkovské seniorky

Klub veselých zpěváků (REMEDIUM Praha)

Skupina Veselých zpěváků vznikla v rámci sociálně aktivizační služby pro seniory v klubu Remedium na Žižkově. Nejde nám tolik o profesionální výkon jako spíš o radost ze zpívání, radost z písniček, které si sami vybíráme. V životě se všichni střetáváme nejen s hezkými událostmi, ale také s různými problémy a těžkostmi, a právě písně a společné setkávání při jejich zpívání nám dává sílu a optimismus všechno překonávat.

Jaroslava Kopecká není ani tak sbormistryně, ale sociální pracovnice a také akordeonistka. Vedle své práce v klubu Remedium se věnuje také hudbě, konkrétně zpěvu a hře především židovských písní (ale také písni lidových), které prezentuje po celé ČR se svou kolegyní – učitelkou hudby a sopranistkou – Danou Krausovou prostřednictvím Duet Kopecká – Krausová.

Krnovský dámský sbor Legato

Sbor sice vstupuje do 8. roku své existence, ale v posledních 2 letech jeho činnost stagnuje z důvodu celosvětové pandemie. Přestaly jsme nejen veřejně zpívat, ale i zkoušet, ze zdravotních důvodů se také 6 členek odhlásilo. Činnost sboru zahájíme na 4denním soustředění v září 2021. Je nám líto, ale po obnovení činnosti se budeme snažit zejména obnovovat starý repertoár.

Na sbormistrovskou práci se dirigentka Zdeňka. Odstrčilová připravovala při studiu HV na FFPU v Olomouci a zejména při absolvování sbormistrovského kurzu u pana prof. Čestmíra Staška. Pravidelně se účastnila přehlídek Svátků písní v Olomouci, Krajiny zpěvu v Šumperku, všech akcí pořádaných pro sbormistry. V letech 1970–1980 vedla Dívčí komorní sbor SPgŠ Krnov a od roku 1970 až 2005 Krnovský dětský sbor Zlatá loutna .

Krnovský dámský sbor Legato

Pěvecký soubor seniorů Radost (Hrob u Teplic)

Sbor existuje od roku 2008, kdy jsme si začali zpívat pro radost, proto jsme soubor pojmenovali Radost. Vybíráme si různý repertoár, se kterým zajíždíme i do Domovů pro seniory v našem okolí. Pavla Vasserbaerová bývala učitelkou hudby na ZUŠ. S námi účinkuje od roku 2010.

 

Pěvecký klub seniorů Retro (Praha)

Sbor byl založen roku 2016 na ZUŠ Praha 7 v rámci projektu AUK – Akademie umění a kultury pro seniory HMP. Po absolvování 3-letého cyklu sbor pracoval dále. Organizačně je zařazen pod KRS HMP- Krajská rada seniorů hlavního města Prahy.

Zdena Součková vystudovala obor loutkářství na DAMU. Od roku 1967 spolupracovala se svým manželem na vedení dětského pěveckého souboru RADOST PRAHA. V roce 1990 založila chlapecký sbor PUERI GAUDENTES, který se stal uznávaným pěveckým tělesem. Za svoji práci byla oceněna cenou Františka Lýska, cenou Bedřicha Smetany za rok 2016 a medailí MŠMT 1. stupně.

 

Pěvecký klub seniorů Retro (Praha)

 

Smíšený pěvecký sbor Uničov

Smíšený pěvecký sbor Uničov vznikl v roce 2002 rozšířením původního ženského pěveckého sboru. V jeho čele stojí sbormistryně Květoslava Folprechtová. Repertoár sboru je pestrý, od barokních mší a pastorel, přes českou a světovou hudbu 19. a 20. století, až k úpravám českých a moravských lidových písní. Sbor je členem Unie českých pěveckých sborů a jeho zřizovatelem je Městské kulturní zařízení Uničov.

Sbor vede paní doktorka Květoslava Folprechtová, které nikdo z nás neřekne jinak, než naše Květuška. Je neskutečně milým člověkem se srdcem na dlani a současně odborníkem na svém místě. Má cit pro výběr repertoáru, za který již byla nejednou oceněna odbornou porotou. Obdivujeme její pracovitost a pevnou vůli, a za to vše jí moc děkujeme.

Smíšený pěvecký sbor Uničov

 

Špalíček senior Cheb

Ženský pěvecký sbor Špalíček senior Cheb existuje od 1. 9. 2020 , kdy byla na ZUŠ Jindřich Jindřicha v Chebu otevřena Akademie pro seniory. Protože jsme mladý sbor nemáme za sebou žádnou koncertní činnost. Jediné vystoupení se konalo 30. 9. 2021 při zahájení 2. ročníku Akademie pro seniory v ZUŠ Jindřicha Jindřicha v Chebu.